Добре дошли в Село Смилян
Малко от историята на село Смилян
Смята се, че още през 7-ми век в Средните и Западните Родопи живеело славянското племе смоляни. Именно оттогава датира и селото, което тогава се е казвало Смолен. Селото се смята за едно от най-старите в Родопите. През 837 година племето се вдигнало на бунт срещу византийската власт, подкрепено от хан Пресиян и неговия наместник кавкан Исбул. По-късно, при управлението на цар Симеон Велики, смоляните станали част от българската народност. По време на турското владичество селото било преименувано на Исмилян, а по-късно става известно като Смилян.Днес Смилян е прочут със своя уникален смилянски фасул, с красивата природа и туристическите маршрути в района.
Часовниковата кула
Часовниковата кула се извисява на повече от 10 метра и е приета за символ на селото. Тя се забелязва от различни места. Ако се изкачите по стълбите до върха й, ще се насладите на гледка към цялата околност, пътя и поречието на река Арда. В миналото кулата е служела като наблюдателница, от която хората от селото били предупреждавани при наближаване на враг. След освобождението, през 1929 година, селото е посетено от тогавашния министър-председател Андрей Ляпчев, който подарил часовников механизъм. Той бил монтиран на върха на кулата и продължава да работи и до днес.

Музей на смилянския фасул
Разположен в центъра на село Смилян в читалище „Асен Златаров-1927“, музеят на смилянския фасул предлага уникално преживяване. Един от най-забележителните експонати е огромното пано, кандидатстващо за Книгата на рекордите Гинес. В музея се намират и други забавни фигурки, направени от деца, както и традиционни родопски терлици, украсени с красиви мотиви. Там може да видите известното „фасулево топче“, символ на ежегодния празник на смилянския фасул, провеждан в последния уикенд на октомври. Посетителите могат да създадат свой уникален спомен и да се насладят на богатството на родопската култура. Музеят на фасула в Смилян съчетава традиция, изкуство и култура в едно незабравимо преживяване.
Научи повече ->
Смилянските обичаи и традиции
Всяка година в последната събота на октомври село Смилян празнува Празника на смилянския фасул, започнал през 2005 година. Събитието, провеждано в читалище „Асен Златаров“, включва песни, танци, скечове и приготвяне на фасул в огромни казани, с който се гощават гостите.

Фестивалът на дивите цветя се провежда от 23 до 26 юни в селата Смилян, Могилица, Горна Арда, Арда и Сивино. Той е част от европейската мрежа Фестивали на дивите цветя и включва Еньовден, събор „Изворен глас“, ботанически и вело-преходи, Празник на цветята в Могилица с детски занимания, базар на билки, кулинарна изложба, арт ателиета, конкурс за рисуване на диви цветя и тридневен велопоход.
Научи повече ->
Типични ястия за село Смилян

Несъмнено най-известното и вкусно ястие, което можете да опитате тук е смилянски фасул, приготвен по традиционна родопска рецепта. Уникалният му вкус, допълнен с ароматни свежи подправки е достоен за ястията и в най-изисканите ресторанти. Освен него можете да опитате и прочутия родопски пататник, синдермьо – качамак с прясно мляко, масло и царевично брашно по смилянски, както и още много други вкусни родопски ястия.
Научи повече ->

